15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.bnter.com 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Ako ozdobiť dosku: metódy zdobenia, materiály a nápady od návrhárov

Starý nábytok sa často ukáže byť robustný a dobrej kvality. Nie je však potrebné odhodiť predmet, ktorý miluje celá rodina – bude možné „vdýchnuť nový život“ do skrinky starej mamy aj stolu starého otca. Vlastný dekor dosky nie je ťažký, ak sú zakúpené správne materiály..

Dekor na dosku.

Existuje mnoho spôsobov, ako obnoviť kuchynské dosky.

Vlastnosti dekorácie dosky

Často považujem nábytok za pevný a kvalitný. Nie je však potrebné odhodiť predmet, ktorý miluje celá rodina – bude možné „vdýchnuť nový život“ do skrinky starej mamy aj stolu starého otca. Vlastný dekor dosky nie je ťažký, ak sú zakúpené správne materiály..

Na aktualizáciu, úpravu starého produktu nie sú potrebné žiadne špeciálne dizajnérske schopnosti – dôležitá je túžba, prítomnosť zaujímavého nápadu. „Cena emisie“ závisí od zvolenej techniky, použitých materiálov. Niekedy je stôl stále veľmi pevný, je škoda sa s ním rozlúčiť, ale nehodí sa do interiéru – potom ho treba upraviť.

Reštaurovanie starého nábytku.

Na vdýchnutie nového života starému nábytku nie sú potrebné špeciálne dizajnérske schopnosti..

Ako si vybrať techniku ​​zdobenia

Existuje veľké množstvo spôsobov, ako ozdobiť kuchynský stôl – výber závisí iba od predstavivosti majstra, stupňa opotrebenia konštrukcie, požadovaného výsledku. Drevený stôl je najčastejšie jednoducho zafarbený. Výrobok, ktorý má mnoho častí so zakrivenými uhlami, je ťažké prelepiť fóliou alebo dlaždicami – jednoduchšie sa maľuje. Na implementáciu komplexných možností by ste mali vidieť zodpovedajúce majstrovské triedy.

Zdobenie starého stola

Zdobenie starého stola keramickou varnou doskou.

Kde začať s obnovou, výzdobou

Pred začatím práce musí byť povrch starostlivo pripravený:

 • opravte uvoľnené spojenia;
 • umyť domácimi chemikáliami;
 • odstrániť nálepky, obrázky;
 • odstráňte nepotrebné príslušenstvo;
 • odstráňte zvyšky starých náterov – laky, farby;
 • vyčistite všetky existujúce trhliny, čipy;
 • piesok brúsnym papierom.

Brúsenie stola.

Pred zdobením povrchu musíte dosku dôkladne vyčistiť a vyleštiť..

Hlavné kroky

Prvou fázou registrácie je príprava pracoviska, zakúpenie potrebného náradia a materiálu. Potom sa výrobok skontroluje, odstráni sa z neho všetko nadbytočné a nanesie sa primárny základný náter. Keď je stôl suchý, môžete pristúpiť k zvolenej technike dokončovania..

Zdobenie stolu polystyrénom na maľovanie

Polyfoam je lacný, ľahký materiál zakúpený na najbližšom stavebnom trhu. Používajú sa časti bagety, rohy, ktoré sú pomocou lepidla prilepené na konce, nohy stola, fasády. Niekedy je miesto, kde sa doska stretáva so stenou, ozdobené penou. Hotový výrobok je čiastočne alebo úplne natretý zlatou, striebornou alebo inou farbou.

Polyfoam na maľovanie.

Prispôsobený dizajn stola je možné získať pomocou natierateľnej peny.

DIY návrhy

Keď je na výber, aký je najlepší spôsob, ako ozdobiť dosku v kuchyni, vyberte mozaiku, dekoráciu samolepiacou fóliou, kávové zrná položené pod sklo. Využívajú tiež techniku ​​craquelure, maľovanie na drevo, decoupage obrúskami, jednoduché farbenie povrchu.

Decoupage

Táto technika vám umožňuje ozdobiť dizajn kresbami, obrázkami, fotografiami umiestnenými na špeciálnych dekupážnych obrúskoch.

Priebeh:

 • umyť, vyčistiť štruktúru všetkého nepotrebného;
 • naneste akrylový základný náter;
 • suché;
 • naneste lepidlo PVA;
 • na povrch pripevnite obrúsok s vybraným obrázkom;
 • opatrne zarovnajte, aby neboli žiadne bubliny;
 • lakovať položku.

Decoupage konferenčného stolíka.

Dosky na decoupage sa dajú ľahko vykonať, ak máte schopnosť kresliť.

Maľovanie

Ak máte určité schopnosti umelca, stôl je ozdobený akýmkoľvek vzorom, obrázkom. Ak takéto zručnosti chýbajú, šablóny prídu na záchranu – sú vystrihnuté nezávisle od lepenky alebo samolepiacej fólie. Povrch je vopred prebrúsený, tmelený, natretý vhodnou farbou. Po vysušení sa šablóna zafixuje, cez ktorú sa pomocou tampónu, štetca, spreja nanesie farba. Ďalej sa šablóna opatrne odstráni, obrázok sa vysuší, nalakuje.

Výzdoba stola.

Maľba na stole.

Craquelure

Dokončenie Craquelure vytvára efekt veľmi starej veci, na ktorej je všetka farba prasknutá. Nie je ťažké vytvoriť taký efekt: povrch je natretý farbou a bez čakania na sušenie sa nanesie vrstva laku na lakovanie. Ten je zakúpený v obchode s umením alebo je vyrobený nezávisle z lepidla PVA s vaječným bielkom a želatínou.

Karaquelure pre dosky.

Aktualizácia kuchynského stola technikou karaquelure.

Tip: aby bol efekt pod lakom viditeľnejší, nanesú sa dve vrstvy farby – druhá po zaschnutí prvej.

Nálepky

Zdobenie stola samolepkami je najviac „lenivou“ možnosťou dekorácie s krátkou životnosťou. Na prácu budete potrebovať:

 • vinylový film;
 • stierka na vyhladenie;
 • ostré nožnice;
 • papiernický nôž;
 • dlhé pravítko;
 • handry.

Nálepka na kuchynský stôl.

Za najrýchlejšie a najdostupnejšie spôsoby aktualizácie nábytku možno považovať samolepky..

Horná rovina, fasády výrobku sú vyrovnané, odmastené. Ďalej by ste mali „odstrihnúť“ film a na každej strane nechať asi päť cm dávky – tieto časti sú zabalené na koncoch, pričom osobitnú pozornosť treba venovať rohom. Povrch je opatrne vyhladený stierkou, ale ak sa vytvoria „bubliny“, prepichnú sa tenkou ihlou. Film je úplne prilepený za dve až tri hodiny.

Tip: Aby produkt vyzeral originálnejšie, kupujú sa filmy niekoľkých farieb s rôznymi vzormi..

Nálepka na kuchynský stôl.

Nálepka vám umožní bez námahy strácať čas aktualizáciou akéhokoľvek povrchu.

Mozaika

Doska z mozaiky vyzerá luxusne a draho. Mozaika sa stáva:

 • z benátskeho skla;
 • smalt;
 • z porcelánovej kameniny;
 • zrkadlo;
 • prírodný kameň.

Mozaika na stole.

Porcelánové mozaikové dosky.

Najjednoduchším spôsobom je prilepiť mozaiku na stôl, ktorej malé dlaždice sú upevnené na mriežke, silikóne, papieri. Jednotlivé fragmenty majú štvorcový, mnohouholníkový tvar, rôzne veľkosti. Povrch, ktorý sa má tvarovať, je natretý základným náterom, potom sa lepidlo na dlaždice nanesie hrebeňovou špachtľou, ale ak sú dlaždice sklenené, základňa lepidla sa stane priehľadnou. Lepenie sa vykonáva z predného okraja – najviditeľnejšej časti konštrukcie. Pri práci pravidelne „kontrolujú“ úroveň budovy, starostlivo vyhladzujú každý fragment tak, aby sa pod dlaždicami nevytvárali žiadne dutiny. Potom sa konce prilepia a vykoná sa injektáž.

Mozaika na dekoráciu stola.

Mozaikovú techniku ​​je možné vyrobiť zo zvyškov keramických alebo dlaždíc..

V železiarstve nie je potrebné kupovať mozaiku – môžete použiť črepy z rozbitého riadu, črepy keramických dlaždíc, kúsky diskov CD, gramofónové platne, zrkadlá, farebné sklo atď..

Pod sklom

Na vytvorenie jedinečného obrazu pod sklenenou plochou sa používa takmer čokoľvek: kávové zrná a zrná, kardamón a žalude, korálky a plastové vrchnáky, zátky a pohánka na víno, hrochy pre milšie deti a rozbité sklo. Je dôležité vziať do úvahy, že takto vyzdobený stôl bude o niečo vyšší..

Okrúhly sklenený stôl.

Dizajn skleneného jedálenského stola.

Ako sa to robí:

 • štruktúra je očistená od farby, nečistôt;
 • po obvode vrcholu je prilepený drevený kovový rám s hrúbkou 5-15 mm;
 • ak je pracovná doska veľká, budete musieť urobiť niekoľko priečok;
 • výrobok je natretý, vysušený;
 • dekor je prilepený do rámu – lesné „darčeky“, malá sušená zelenina, krásne zrná, miniatúrne hračky atď.;
 • pomocou gumového lepidla je na rám prilepené hrubé sklo – najlepšie kalené.

Jednoduchší spôsob dekorácie je naniesť vzor na dosku stola a potom prilepiť sklo. Čím hrubší je obrázok, tým objemnejší sa zdá byť..

Materiály, nástroje

Hlavnými materiálmi, ktoré sú užitočné pre akúkoľvek metódu konečnej úpravy, sú lepidlo PVA, transparentný lak, základný náter na drevo. Budete tiež potrebovať kefy na farby, lepidlo. Keď je výrobok veľmi voľný, niektoré časti chýbajú – treba to opraviť. Potom potrebujete tesárske nástroje, spojovacie prvky. Staré nátery sa odstraňujú kovovou špachtľou, špinou – domácimi chemikáliami. Aj pri určitých typoch dizajnu je užitočné pravítko, nožnice, vzory, štvorec a úroveň budovy.

Nástroje na dekoráciu stola.

Predtým, ako začnete zdobiť stôl, musíte pripraviť potrebné nástroje a materiály..

Štýly, farby

Keď je navrhovaná konštrukcia pripravená, mala by dobre zapadnúť do existujúceho interiéru. Pre kuchyňu v štýle Provence sú vhodné svetlé farby a kvetinové výtlačky, high-tech dosku je najľahšie ozdobiť striebornou samolepiacou penou. Klasický stôl je ručne maľovaný bielou farbou, výrobok je v barokovom štýle – prelepený mozaikami z malých farebných keramických dlaždíc.

Technika decoupage

Technika decoupage na obnovu klasického stola.

Možnosti ubytovania v interiéri

Čerstvo zdobený kuchynský stôl nemusí byť umiestnený v tejto konkrétnej miestnosti. Bude to vynikajúci atribút obývačky alebo spálne, chodby alebo škôlky. Stôl je zabudovaný do novej kuchynskej súpravy, ak to štýl umožňuje, v rohu alebo v blízkosti voľnej steny.

Dekor povrchu stola.

Novo vyzdobený stôl by ste mali nechať niekoľko dní schnúť..

Ďalšie tipy od dizajnérov

Na vytvorenie dekorácie pre akúkoľvek dosku vlastnými rukami sa riadia radami profesionálnych dizajnérov, ktorí odporúčajú používať iba materiály šetrné k životnému prostrediu a bez zápachu. Dokončovacie prvky by nemali z produktu spadnúť. Samotný dizajn sa stane jasným akcentom miestnosti a priťahuje na seba všetku pozornosť. Je dôležité, aby predmet dobre zapadol do interiéru..

Dekor na dosku.

Dekor dosky by mal zodpovedať celkovému štýlu miestnosti..

Záver

Akúkoľvek starnúcu položku je možné aktualizovať tak, aby zodpovedala interiéru, ktorý sa zmenil počas ďalšej opravy. Bude to oveľa lacnejšie ako nákup nového podobného nábytku. Krásna dekorácia kuchynského stola sa dá ľahko robiť vlastnými rukami pomocou jednoduchých nástrojov, materiálov.

Video: Zdobenie stolu mozaikami

50 fotografických nápadov na kuchynské dosky

DIGITÁLNA KAMERA OLYMPUS

Previous Post
Skoskåp med sittplats i korridoren: bekvämt och praktiskt
Next Post
تصميم غرف النوم 2021: الاتجاهات الحالية في اختيار مواد التشطيب والأثاث