15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.bnter.com 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Správne škárovanie dlaždíc v kúpeľni vlastnými rukami

Posledným momentom pri zdobení stien obkladačkami je vždy injektáž. Potom povrchová úprava nadobudne hotový estetický vzhľad.. Urobte si svojpomocne škárovanie obkladov v kúpeľni nevyžaduje odborné znalosti.

19

19

Utesnenie škár medzi dlaždicami sa vykonáva s cieľom poskytnúť povrchu estetický vzhľad a má vplyv na ochranu pred hubovými infekciami a tiež zvyšuje životnosť samotnej povrchovej úpravy. Aké nástroje a materiály sú potrebné na prácu a ako kompetentne škárovať škáry v kúpeľni svojpomocne, popíšeme nižšie.

Preto bolo rozhodnuté, že si škáry zalejete sami. Za týmto účelom si urobte zásoby teoretických znalostí..

Správne škárovanie dlaždíc v kúpeľni vlastnými rukami

Injektáž dlaždíc vlastnými rukami v kúpeľni nevyžaduje odborné znalosti

Aké sú škárovacie zmesi

Inštalácia dlaždíc vždy zahŕňa zaistenie vzdialenosti medzi nimi. To sa deje za účelom ochrany dlaždíc pred praskaním, ku ktorému môže dôjsť v dôsledku teplotných zmien v kúpeľni a zmien vodného režimu. Medzi dlaždicami a inštalovanými sanitárnymi spotrebičmi sú tiež vždy medzery: kúpeľňa, umývadlo, soklové lišty. Tieto medzery musia byť utesnené, aby sa zabránilo vniknutiu prachu a vlhkosti..

Na tesnenie škár sa používajú rôzne druhy zálievok, ktoré majú svoj vlastný účel..

Hlavné typy:

osemnásť

osemnásť

 • Epoxidová zmes. Zálievka je na báze cementu s prídavkom zmäkčovadiel a prísad. Táto zmes je odolná voči vlhkosti a je ideálna na škárovacie škáry široké maximálne šesť milimetrov. Negatívne vlastnosti zmesi – zmršťovanie sušením.

  17

  17

 • Malta z umelej živice s pieskovými inklúziami. Na rozdiel od predchádzajúceho typu zálievky sa nezmršťuje a je celkom vhodný na vyplnenie širokých škár s ním..
 • Tmel. Je to silikónová zmes, ktorá sa vyznačuje vysokou odolnosťou proti vlhkosti. Dobre sa hodí na tesnenie rohových spojov slinku a kontakt s vodovodom.

  16

  16

Náklady na dva kilogramy suchej zmesi na injektáž do kúpeľne sú asi dvesto rubľov. Cenovú politiku injektážnych zmesí ovplyvňuje značka výrobcu, zloženie, farba, obal..

Značky, ktoré vyrábajú zmesi na dlaždice a osvedčili sa, sú: Baulux, Ceresit, Knauf, Atlas. Každá z nich je vhodná na prácu so švami v kúpeľni..

Ak je oblasť vyžadujúca vloženie malá, môžete použiť tekuté roztoky..

Aké sú škárovacie zmesi

Škárovanie keramických obkladov

Injektážna technika

Prípravná fáza

Odstráňte prach zo švíkov. To sa dá ľahko dosiahnuť pomocou vysávača. Ak nemáte vysávač, použite kefu so strednými štetinami. Vyčistite starú škárovaciu hmotu a špinu zo starých škár.

15

15

Tip: Vopred si vyzdvihnite nástroje a ošetrujúce prostriedky, ktoré nepoškriabu dlaždice..

Navlhčite švy vodou. To sa dá dosiahnuť domácou fľašou s rozprašovačom na kvety..

POZOR!: Začnite škárovať dvadsaťštyri hodín po inštalácii dlaždice..

Náradie, príslušenstvo, materiály

Na organizáciu práce potrebujete:

 • Dve nádoby: na roztok a na vodu.
 • Gumená stierka.
 • Kovová špachtľa.
 • Mäkká handrička na čistenie dlaždíc od prebytočnej zálievky a šmúh.
 • Gumové rukavice.

  štrnásť

  štrnásť

Nalejte suchú zálievku do pripravenej nádoby. Zriedi sa vodou a zmes sa dobre premieša, kým sa nedosiahne požadovaná konzistencia hustej kyslej smotany. Pomery sú uvedené výrobcom na obale. Roztok dvakrát premiešajte s intervalom pätnásť minút. To je nevyhnutné pre jeho dozrievanie. Ako pomocný nástroj na miešanie môžete použiť mixér..

Náradie, príslušenstvo, materiály

Ako pomocný nástroj na miešanie môžete použiť mixér.

Hlavné pódium. Škárovacia hmota

Pokračujte do fázy, keď sú prípravné postupy ukončené. Pripravenú zálievku vyberte z nádoby oceľovou stierkou. Vezmite z nej malé množstvo malty a vyplňte šev. Odstráňte prebytočnú zálievku. Skúsenosti vám povedia, koľko zmesi, kvôli pohodliu práce, musíte vziať na gumovú špachtľu na škárovanie švu. Tiež jeden po druhom vyplňte ostatné sekcie.

13

13

Tip: Zmes sa môže zmenšiť. V takom prípade naneste nový náter..

Po dokončení práce odpočívajte tridsať minút – kým škárovacia hmota nevyschne, potom vykonajte vizuálny audit švov. Pripravenú handru navlhčite teplou vodou, dobre stlačte a z dlaždice zľahka odstráňte prebytočný roztok.

12

12

DÔLEŽITÉ! Odstráňte prebytočný tmel širokými kruhovými ťahmi, aby ste zaistili, že škárovacia hmota zostane neporušená. Toto je obzvlášť dôležité pre mozaikové dlaždice..

Nenaplnené miesta, ktoré sa objavia po zaschnutí škárovacej hmoty, vyplňte a nechajte uschnúť. Ďalej dlaždicu utrite vlhkou handričkou..

jedenásť

jedenásť

Tip: Aby ste sa vyhli škvrnám na dlaždici, hubku pravidelne umývajte. Prebytočný tmel ihneď odstráňte z dlaždice bez toho, aby ste čakali na úplné vysušenie. V opačnom prípade na jeho odstránenie budete musieť použiť rozpúšťadlo..

Hlavné pódium. Škárovacia hmota

Nenaplnené miesta, ktoré sa objavia po zaschnutí škárovacej hmoty, vyplňte a nechajte uschnúť

Po zaschnutí škárovacej malty utrite celý povrch dlaždice vlhkou handričkou. Počkajte, kým zálievka úplne vyschne.

Výrobca uvádza na obale dobu schnutia. Obvykle to trvá dvadsaťštyri hodín:

desať

desať

Vždy je možné aktualizovať tmel aplikovaný pred niekoľkými rokmi a dokonca sa zmeniť výberom zálievky v kontrastnej farbe s dlaždicami, aby stelesnil nové nápady. Napríklad čierne dlaždice sa budú perfektne kombinovať so zlatou zálievkou.

Utesnenie spoja medzi vodovodnými armatúrami a stenou

Otázka je pre mnohých veľmi aktuálna. Kĺbovú ochranu je možné vykonať:

deväť

deväť

 • Silikónový tmel.
 • Keramický roh.
 • Plastová soklová lišta.
 • Samolepiaca páska.

Keď je umývadlo alebo vaňa inštalované blízko steny, spoj vyrovnajte tmelom, aby bol chránený pred vniknutím vody. Pred nanesením tmelu sa šev očistí od prachu a upraví, aby sa medzi povrchmi vytvorilo nenápadné spojenie..

Utesnenie spoja medzi vodovodnými armatúrami a stenou

Pred nanesením tmelu sa šev očistí od prachu a orezá, aby sa medzi povrchmi vytvorilo nenápadné spojenie..

Renovácia starej kúpeľňovej škárovacej hmoty

Po určitom čase by sa mali škáry dlaždíc v kúpeľni obnoviť. Potreba je spôsobená vonkajšou estetikou a hygienickými požiadavkami. V starých kĺboch, keď sú priestory dostatočne vlhké, sa hromadí veľké množstvo baktérií a plesní, čo je pre zdravie veľmi nebezpečné. Osoba môže vyvinúť alergické reakcie a kožné ochorenia. Preto je údržba priestorov v čistom a opravenom stave potrebná pre normálny výkon jeho funkčnosti..

osem

osem

Kúpeľňu je potrebné pravidelne renovovať. Je potrebné dôkladne utrieť a opláchnuť všetky prvky keramiky a fajansy, ako aj medzery medzi nimi. Pomôže s tým veľký arzenál výrobkov na ošetrovanie obkladačiek vyrábaných naším chemickým priemyslom. Na čistenie kúpeľne je lepšie použiť roztoky obsahujúce chlór, ktoré likvidujú až 98% známych baktérií. Časom však môže byť škárovacia hmota medzi spojmi redšia pri stálom mechanickom a chemickom pôsobení a je potrebná nová škárovacia hmota. . Na určenie potreby jeho výmeny zvážte prítomnosť nasledujúcich znakov:

7

7

 • Došlo k stmavnutiu švov.
 • Tmel sa rozpadá zo švíkov.
 • Na švíkoch sa našli fragmenty čiernej plesne.
 • Objavilo sa žlté bahno.

Tip: Ak máte niektorý z vyššie uvedených znakov, naliehavo vykonajte generálne čistenie starého tmelu v kúpeľni.

Výmena tmelu

6

6

Často sa stáva, keď obvyklé všeobecné čistenie nestačí – príliš “zanedbané” švy (hrdza, plesne). V tomto prípade použite vážnejšie opatrenia: výmena zálievky medzi dlaždicami. To vám umožní reorganizovať miestnosť, zmeniť jej farbu zálievky, čo má spravidla pozitívny vplyv na vzhľad miestnosti..

Výmena tmelu

V tomto prípade použite vážnejšie opatrenia: výmena zálievky medzi dlaždicami.

Špachtľou zlikvidujte starú zálievku. Za týmto účelom navlhčite šev vodou a potom opatrne zoškrabte všetok tmel. Vykonajte prácu veľmi opatrne, pretože existuje možnosť zlomenia povrchu dlaždice. Na odstránenie epoxidu zo švov použite špeciálne rozpúšťadlo. Po vyčistení švov naneste protiplesňové ošetrenie. To sa musí vykonať pred aplikáciou roztoku aj po jeho zaschnutí..

5

5

DÔLEŽITÉ! Nezanedbávajte antifungálnu liečbu. Je potrebné bojovať proti baktériám a zabrániť zničeniu zálievky..

Nový povlak

1

1

Nanášanie škár medzi dlaždice v kúpeľni je jednoduchá úloha, ktorú zvládne každý začiatočník. Postupnosť všetkých prác už bola diskutovaná vyššie. Suchá zmes sa mieša s vodou. Urobte to opatrne, pretože existuje riziko, že roztok bude príliš riedky. Normálna konzistencia zálievky by mala dosiahnuť hustú kyslou smotanou. Po dobrom premiešaní roztoku nechajte pätnásť minút. Znova premiešajte (aby sa zmes lepšie rozpustila) a začnite vyplňovať švy medzi dlaždicami malými ťahmi.

4

4

Existuje možnosť, že keď malta vyschne, praskne, takže sa tak nestane, pri sušení spoje postriekajte obyčajnou vodou. Ak sa vytvoria dutiny, proces injektáže zopakujte. Po vykonaní týchto prác švy utrite špongiou.

Aby ste sa vyhli potrebe v budúcnosti meniť injektážnu vrstvu, pravidelne čistite kúpeľňu..

3

3

DÔLEŽITÉ! Po dokončení všetkých prác, pred vykonaním vodných procedúr, počkajte, kým švy úplne nevyschnú, bude to trvať najmenej päť dní.

2

2

Opäť platí, že najlepšou prevenciou trvanlivej injektáže bude ochranný povlak. Ochráni vás pred vplyvom negatívnych faktorov, zvýši životnosť malty a zabráni vzniku trhlín na dlaždiciach..

Dodržiavaním uvedených tipov si teda nielen užijete prácu vykonanú vlastnými rukami, ale v budúcnosti sa ušetríte aj pred finančnými výdavkami..

Vytvorte si svojpomocne škárovacie švy dlaždíc lepidlom

Previous Post
Vi dekorerar stolar – dekorens finesser med våra egna händer
Next Post
كيف تزين الحضانة بيديك حتى يحبها الطفل