15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.bnter.com 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Pripojenie plynového sporáka: ako nainštalovať plynový sporák krok za krokom

Bez sporáka si len ťažko dokážeme predstaviť aspoň jednu kuchyňu. Vzhľadom na množstvo charakteristických vlastností a výhod sú najbežnejšie plynové sporáky. K ich použitiu je však potrebné pristupovať obzvlášť zodpovedne, aby sa predišlo nebezpečným situáciám..

Bez sporáka si len ťažko dokážeme predstaviť aspoň jednu kuchyňu. Vzhľadom na množstvo charakteristických vlastností a výhod sú najbežnejšie plynové sporáky.

Bez sporáka si len ťažko dokážeme predstaviť aspoň jednu kuchyňu. Vzhľadom na množstvo charakteristických vlastností a výhod sú najbežnejšie plynové sporáky..

Vlastnosti správneho pripojenia plynového sporáka

Prevádzka plynového sporáka vždy začína jeho inštaláciou. Ďalej budeme hovoriť o tom, ako správne pripojiť plynový sporák.

Je možné nainštalovať plynový sporák sami??

Otázka, či si môžete plynový sporák nainštalovať sami, je najbežnejšia. Inštalácia akéhokoľvek plynového zariadenia v byte musí byť schválená organizáciou distribúcie plynu. Vyžadujú to pravidlá stanovené vládou Ruskej federácie. Podľa zákona nemôžete v byte nezávisle vymeniť a pripojiť plynové sporáky. To by mali urobiť špecialisti zo špecializovaných spoločností po uzavretí zmluvy o údržbe a opravách..

Podľa zákona je nemožné nezávisle vymeniť a pripojiť plynové sporáky v byte, mali by to urobiť špecialisti.

Podľa zákona je nemožné nezávisle vymeniť a pripojiť plynové sporáky v byte, mali by to urobiť špecialisti.

Zhruba to isté platí pre Gazprom Mezhregiongaz. V súlade so zmluvou o dodávke je klient zodpovedný za nahlasovanie zmien, ktoré sa týkajú plynových zariadení. Podľa týchto noriem by sa zapojením plynových sporákov mal zaoberať špecialista na distribúciu plynu..

Podľa týchto noriem musí pripojenie plynových sporákov riešiť špecialista GDO.

Podľa týchto noriem by pripojenie plynových sporákov mal riešiť špecialista na distribúciu plynu..

Aké dokumenty sú potrebné na inštaláciu plynového zariadenia

Bez dostupnosti príslušnej dokumentácie nie je možné pokračovať v inštalácii plynového sporáka. Na podpísanie zmluvy o dodávke plynu do domu a otvorenie osobného účtu v plynárenskej službe musíte pripraviť balík dokumentov. Obsahuje:

• osvedčenie o štátnej registrácii bytovej nehnuteľnosti a osvedčenie o vlastníckych právach (kúpna a predajná zmluva, darovacia listina);

• zmluva o údržbe plynových zariadení v byte;

• stará kniha predplatiteľov (ak je k dispozícii);

• cestovný pas zariadenia, ktorý zohľadňuje spotrebu plynu;

• technický pas pre byt.

Po vyplnení všetkých bodov vo formulároch a prečítaní si briefingu o prevádzke plynových zariadení je podpísaná zmluva o dodávke plynu a vydané povolenie na montážne práce.

Po vyplnení všetkých bodov vo formulároch a prečítaní si briefingu o prevádzke plynového zariadenia je podpísaná zmluva o dodávke plynu a vydané povolenie na montážne práce.

Táto dokumentácia sa predloží plynárenskej službe na overenie a potom sa vydá kniha predplatného a špeciálne formuláre na registráciu zmluvy. Po vyplnení všetkých bodov vo formulároch a prečítaní si briefingu o prevádzke plynového zariadenia je podpísaná zmluva o dodávke plynu a vydané povolenie na montážne práce.

Pripojovacie nástroje a diely

Aby bolo spojenie vykonané správne, musíte pripraviť potrebné nástroje a diely:

• flexibilná hadica požadovanej dĺžky – univerzálna – asi 1,5 m, alebo jednotlivá guma – od 1 m alebo viac;

• guľový ventil vyrobený z poniklovanej mosadze;

• plynové a nastaviteľné kľúče;

• tesnenie – spravidla sa dodáva so sporákom;

• rôzne skrutkovače;

• tesniaca páska alebo závit – FUM -páska alebo závit Loktayl 55 bude stačiť;

• mydlový roztok strednej koncentrácie a kefu, budete musieť skontrolovať správne pripojenie.

Ako inštalácia prebieha

Proces inštalácie hardvéru pozostáva z niekoľkých dôležitých fáz. Pozrime sa podrobne na každú z nich.

Výber sedadla

Prvým krokom je výber vhodného miesta na inštaláciu kachlí. Rovný povrch podlahy zaistí vodorovnú inštaláciu, ktorá zabráni nerovnomernému vareniu v dôsledku šikmej dosky.

Mnoho moderných modelov má vyrovnávacie nohy. Umožňujú vám nainštalovať kachle rovnomerne, aj keď podlaha v byte nie je ani zďaleka ideálna..

Prvým krokom je výber vhodného miesta na inštaláciu kachlí.

Prvým krokom je výber vhodného miesta na inštaláciu kachlí..

Ďalšie informácie!

Zariadenie môžete nainštalovať presne pomocou úrovne budovy.

Ak jednotka nemá také nohy, môžete ako podšívku použiť hrubú lepenku, kus drevotriesky alebo drevenú dosku.

Dôležité!

Zadná strana dosky nesmie prísť do styku s nosnými konštrukciami.

Pri inštalácii je potrebné zabezpečiť voľný prístup ku všetkým spojovacím uzlom, aby v prípade netesností alebo porúch mohol byť problém odstránený čo najskôr..

Tiež na zadnej strane dosky musíte nechať malú medzeru medzi stenou. Odporúčaná veľkosť takejto medzery je spravidla uvedená v pokynoch k technike..

Počas inštalácie je potrebné zabezpečiť voľný prístup ku všetkým spojovacím uzlom, aby v prípade úniku alebo poruchy mohol byť problém odstránený čo najskôr.

Pri inštalácii je potrebné zabezpečiť voľný prístup ku všetkým spojovacím uzlom, aby v prípade netesností alebo porúch mohol byť problém odstránený čo najskôr..

Demontáž starej dosky

1. V prvom rade musíte vypnúť plynový ventil a skontrolovať, či sa prietok plynu zastavil.

2. Odskrutkujte poistnú maticu zo spustenia plynového potrubia.

3. Doska sa musí posunúť od steny..

4. Stierku odskrutkujte zo zariadenia pomocou kľúča.

Ďalšie informácie!

Ak nový sporák nebude nainštalovaný okamžite, je lepšie dať pod kohútik zástrčku..

Výmena kohútika

Najprv musíte odskrutkovať starý kohútik bez toho, aby ste ho úplne vybrali. Okno musí byť široko otvorené, pretože pri výmene ventilu bude musieť byť povolený malý únik plynu. Vopred si musíte pripraviť kus látky a namočiť ho. Potom odtrhneme starý kohútik a otvor skrútime mokrou handrou, aby sme zaistili vypnutie plynu.

Ďalej pripravíme vlákno. Malo by byť bez hrdze, farby, lepidla a zvyškov. Okolo závitu je navinutá tesniaca páska. Potom sa zátka vyberie z látky a naskrutkuje sa nový kohútik..

Čím rýchlejšie je kohútik otvorený, tým menší bude únik. Je dôležité, aby v kuchyni neboli žiadne otvorené plamene ani iskry..

Najprv musíte odskrutkovať starý kohútik bez toho, aby ste ho úplne vybrali.

Najprv musíte odskrutkovať starý kohútik bez toho, aby ste ho úplne vybrali.

Inštalácia novej dosky

Plynová hadica musí byť vysoko kvalitná a spoľahlivá – nemôžete na nej šetriť. Výstup do kachlí sa musí zhodovať s hadicou.

Na vonkajší závit tvarovky sa musí navinúť tesniaca páska. Vlákno si musíte skontrolovať vopred. Potom sa armatúra zaskrutkuje do spúšťacieho guľového ventilu. Potom môžete plynovú hadicu zaskrutkovať do závitu plynového sporáka..

Po dokončení inštalácie musíte znova skontrolovať správnosť pripojenia..

Plynová hadica musí byť vysoko kvalitná a spoľahlivá - nemôžete na nej šetriť

Plynová hadica musí byť vysoko kvalitná a spoľahlivá – nemôžete na nej šetriť

Pripojenie varnej dosky

1. Po uvoľnení zariadenia z obalu musíte nechať iba ochrannú fóliu, ktorá nedovolí, aby sa doska pri inštalácii znečistila..

2. Musíte venovať pozornosť dokumentom: mali by sa tam zobraziť informácie o požadovanej medzere medzi stenou a jednotkou.

3. Pomocou úrovne budovy musíte skontrolovať vodorovnú polohu pracovnej plochy. Ak sporák nie je vyrovnaný, môžete výšku nastaviť pomocou otočných nožičiek, alebo ak nie sú k dispozícii, použite improvizované podložky..

4. Tesnenie musí byť navinuté na mieste závitového spojenia plynovodu a flexibilnej hadice..

5. Hadica musí byť pripojená k kvapke pod kohútikom pomocou vhodného kľúča..

6. Pri tomto zapojení je dôležité mať na pamäti, že musí byť tiež nainštalované tesnenie. Spravidla je súčasťou balenia. Toto zariadenie predlžuje životnosť plynového sporáka, pretože zadržiava rôzne nečistoty..

7. Nakoniec skontrolujte, či sú všetky spoje dostatočne tesné..

8. Skontrolujte tesnosť.

Video: Pripojenie plynového sporáka

Elektrické zapaľovanie

V moderných technológiách je elektrické zapaľovanie veľmi bežné, ale musí byť tiež zapojené podľa bezpečnostných opatrení. Musíte mať modernú uzemnenú zásuvku. Funkciu uzemnenia môže vykonávať vstavaný nulový vodič – to je prípad každého nového modelu domácich spotrebičov.

Elektrické zapaľovanie môže byť mechanické alebo automatické, ale na tom nezáleží počas procesu pripojenia. Pri vlastnej inštalácii kachlí musí byť prvý prívod plynu stále riadený odborníkom.

V moderných technológiách je elektrické zapaľovanie veľmi bežné, ale musí byť tiež zapojené podľa bezpečnostných opatrení.

V moderných technológiách je elektrické zapaľovanie veľmi bežné, ale musí byť tiež zapojené, pričom sa dodržiavajú bezpečnostné opatrenia..

Vlastnosti pripojenia kachlí k plynovej fľaši

Plynové fľaše sa dnes používajú iba vo vidieckych oblastiach. Pripojenie takýchto valcov má svoje vlastné charakteristiky..

1. Medzi valcom a samotnou platňou by mala byť minimálna vzdialenosť 1,5 metra. Ak je možné umiestniť valce nie do obývačky v kovovom boxe, bude to ideálna možnosť..

2. Miestnosť musí mať dobrý vetrací systém. Tlak plynu vo fľašiach je oveľa vyšší ako v plynovode. Z tohto dôvodu je nevyhnutné použiť redukčný prevod..

Vlastnosti pripojenia kachlí k plynovej fľaši

Vlastnosti pripojenia kachlí k plynovej fľaši

Proces pripojenia.

1. K sporáku je pripojená plynová hadica. Na tesnosť sa používa tmel alebo špeciálny tmel.

2. Druhý koniec hadice je spojený s reduktorom.

3. Pripojte reduktor k valcu v horizontálnej polohe..

4. Na konci je nevyhnutné skontrolovať spoje, aby ste predišli prípadným netesnostiam. Pri zapaľovaní horáka by nemali byť žiadne sadze ani modrasté záblesky..

Video: Proces pripojenia plynového sporáka

Kontrola správneho pripojenia

Správnym spojením môžete skontrolovať mydlovým roztokom. Je potrebné nimi natrieť kĺby, potom otvoria kohútik. Pri zapečatení by nemali byť žiadne bubliny. Ak sa stále zobrazujú, budete musieť odkrútiť a znova vykonať postup pripojenia hadice a navinutie tesnenia.

Správnym spojením môžete skontrolovať mydlovým roztokom.

Správne pripojenie môžete skontrolovať pomocou mydlového roztoku..

Môžete sa tiež zoznámiť s takým zariadením, ako je dielektrická vložka. Je to nevyhnutné, aby sa zabránilo negatívnym účinkom bludných prúdov. To platí najmä v bytových domoch, kde nie je možné s istotou vedieť, že niekomu môže unikať prúd cez plynovú stúpačku z neuzemneného domáceho spotrebiča. Takéto prúdy môžu vážne poškodiť elektrické súčasti jednotky. Dielektrická vložka zabraňuje prechodu prúdov kovovým opletením flexibilnej hadice k samotnej doske.

Je to nevyhnutné, aby sa zabránilo negatívnym účinkom bludných prúdov.

Je to nevyhnutné, aby sa zabránilo negatívnym účinkom bludných prúdov..

Ďalšie informácie!

Flexibilná gumová tkanina bez opletenia sama o sebe neumožňuje prechod elektrického prúdu.

Dielektrická vložka je inštalovaná medzi kohútikom a flexibilnou hadicou. Tiež je potrebné utesniť a skontrolovať závitové spojenie medzi nimi..

Potom sa tesnosť spoja skontroluje vyššie opísaným spôsobom..

Dielektrická vložka je inštalovaná medzi kohútikom a flexibilnou hadicou.

Dielektrická vložka je inštalovaná medzi kohútikom a flexibilnou hadicou.

Zodpovednosť za vlastné pripojenie plynového sporáka

Ak bolo pripojenie plynového zariadenia vykonané neoprávnene, je možné uložiť nasledujúce sankcie.

1. Dodávateľ odpojí byt od vedení, kým nebude účtovaný poplatok 35 tisíc rubľov za inštaláciu plynového sporáka a 45 tisíc za inštaláciu stĺpika.

2. Pre občanov je administratívna pokuta poskytnutá vo forme pokuty – 2 000, pre úradníkov – 3 – 4 000, pre organizácie a podniky – až do 40 000 rubľov..

3. Trestný trest stanovuje pre jednotlivcov trest odňatia slobody až na dva roky.

4. Ak by neoprávnená inštalácia mala za následok smrť ľudí, väzenie až na päť rokov.

Dôsledky nesprávnej inštalácie zariadenia môžu byť veľmi vážne a smutné, a preto by ste nemali zanedbávať zavedené pravidlá..

Dôsledky nesprávnej inštalácie zariadenia môžu byť veľmi vážne a smutné, a preto nezanedbávajte zavedené pravidlá.

Dôsledky nesprávnej inštalácie zariadenia môžu byť veľmi vážne a smutné, a preto by ste nemali zanedbávať zavedené pravidlá..

Tipy od majstrov

Stručne povedané, stojí za to znova pripomenúť bezpečnostné pravidlá a povinné normy..

1. Flexibilná hadica, ktorá pripája zariadenie k systému dodávky plynu, musí byť umiestnená na prístupnom, voľnom mieste.

2. Rozmery plynovej hadice musia úplne zodpovedať všeobecne uznávaným regulačným dokumentom.

3. Spojovacie puzdro nesmie byť natierané, pretože farba môže prasknúť a poškodiť povrch. Pre estetickejší vzhľad je možné použiť samolepiaci papier..

4. Adaptér by sa mal používať iba vtedy, ak má jeden z výstupov neštandardné závitové pripojenie..

5. Pred inštaláciou kachlí je potrebné vypnúť plyn úplným otočením uzatváracieho ventilu. Všetci prítomní v miestnosti musia byť upozornení, že prebiehajú práce na inštalácii plynového zariadenia.

6. Pri inštalácii plynového zariadenia musíte používať iba nástroje na to určené..

Video: Tipy na pripojenie plynového sporáka a rúry

Použitím materiálov tohto článku a odporúčaní profesionálov sa vyhnete problémom s regulačnými úradmi a používanie technológie bude maximálne bezpečné..

Previous Post
Badrumsdesign – kakel
Next Post
حضانة بأسلوب بحري مع صورة للأولاد: ميزات الديكور