15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.bnter.com 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Vitráže v interiéri. Akí sú?

Kedysi sa takéto obrazy z farebného skla používali na ozdobu iba chrámov a katedrál, ale od 19. storočia sa spolu so secesným štýlom vitrážové okná dostali aj do interiéru obytných budov, pevne usadeného v ňom a stala sa metódou vytvárania jedinečného bytového dizajnu.

Je chybou veriť, že vitráže v interiéri sú vhodné len do obrovských sídiel, v byte nemajú miesto. A toto potešenie je veľmi drahé. Moderné technológie umožňujú sprístupniť výrobu vitráží a harmonicky ich umiestniť do interiéru aj malého bytu. Naopak, tu sa vitráže – v kuchyni, kúpeľni, na chodbe – stanú prostriedkom vizuálneho rozšírenia priestoru.

klasické vitráže v interiéri domu

Interiér bytu s vitrážou

maľované vitráže v dizajne obývačky

Interiérový dizajn miestnosti s viacfarebnými vitrážami

mozaikové vitráže v dekore miestnosti

Nezvyčajné vitráže v dizajne bytu

Čo sú to vitráže

Okno z farebného skla spočiatku pozostávalo zo starostlivo vybraných kúskov skla, prepojených kovovými priečkami, ktoré vytvárali obrys kresby a slúžili ako rám skla. Takto sa v stredoveku vyrábali vitráže a táto technológia sa používa dodnes..

Jedná sa o klasické vitráže. Okrem tejto technológie sa v modernom dekoračnom umení rozlišujú aj iné typy vitráží..

 • Maľované. Pseudobarvené sklo, ktoré nie je zložené zo samostatných fragmentov, ale je natreté špeciálnymi farbami vo vnútri volumetrického obrysu. Potom je výkres pokrytý fixačnou hmotou. Jeho výhodou je, že je vyrobený rýchlo, cenovo dostupný a ponúka skvelé príležitosti – môžete si vytvoriť ľubovoľný výkres pre štýl miestnosti, preto je jedným z najobľúbenejších typov vitráží..
 • Pieskovanie. Vytvára sa pieskovacím sklom a častejšie sa používa na fasády posuvných šatníkov, interiérových dverí, priečok.
 • Mozaika. Tento typ vitráží je podobný klasickému, rozdiel je v tom, že kresba je vyrobená z kúskov skla rovnakej veľkosti..
 • Fusing. Na jeho vytvorenie sa pečú farebné sklenené úlomky, navyše do nich môžu byť zahrnuté malé cudzie častice – napríklad kúsky drôtu.

pieskované vitráže v štýle bytu

Dizajn miestnosti z farebného skla

taviaca spálňa v štýle vitráže

Farebné vitráže v interiéri

Okrem nich je potrebné vyzdvihnúť leptané vitráže, ktoré sú založené na schopnosti kyseliny fluorovodíkovej prepáliť sklo. Vďaka tomu môžete vytvárať hlboké obrysy a kresba sa ukáže byť objemná. Vitráže sú maľované rovnakým spôsobom ako maľované.

Dôležité! Variant klasického vitráže sa nazýva štýl Tiffany. Na takéto mozaikové vzory sa používa medená fólia, vďaka ktorej je obrys tenší a vzor sa stáva elegantnejším. Vitráže Tiffany vám umožňujú použiť aj malé okuliare, takže sú jemnejšie, ľahšie.

Okná z farebného skla tiež obsahujú vzhľad filmu – najľahší a najlacnejší spôsob vytvorenia imitácie vitráže na priehľadnom povrchu. Sklo sa jednoducho prelepí viacfarebnými prvkami vyrezanými z fólie s lepiacou podložkou. Obrys sa nanáša špeciálnou farbou.

Rôzne typy vitráží sa líšia v zložitosti a cene práce, použitých materiáloch, ale všetky vám umožňujú vytvoriť jedinečný interiér.

klasické vitráže v dizajne obývačky

Interiér bytu s vitrážou

maľované vitráže v dekorácii miestnosti

Interiérový dizajn miestnosti s viacfarebnými vitrážami

okno z pieskovaného vitráže v interiéri spálne

Nezvyčajné vitráže v dizajne bytu

Vitráže v interiéri

Pôvodne boli dekoratívne vitráže navrhnuté tak, aby vyplnili okenný otvor. Dnes nielen okná, ale aj dvere, výklenky zdobia sklenené mozaiky, používajú sa aj na výrobu dekoratívnych predmetov – tienidlá, dekoračné zásteny, škatule a vázy vytvárajú majstri pomocou techník vitráží..

Ak hovoríme o interiérovej výzdobe domu, potom najobľúbenejšími miestami na používanie technológie farebného skla sú:

 • okenné otvory – celkom alebo čiastočne;
 • dvere;
 • stropy;
 • výklenky v miestnosti.

Okná z farebného skla budú vhodné do každej miestnosti – môžu byť umiestnené ako v spálni alebo v obývacej izbe, tak aj v kúpeľni alebo na chodbe. Len ich funkčný účel sa môže líšiť: ak sú v jedálni a škôlke navrhnuté tak, aby sa stali prvkom štylizácie, potom kúpeľňa a chodba môžu mať aj praktickú funkciu – zatvoriť miestnosť z pohľadu očí iných ľudí.

tavenie vitráží v štýle bytu

Dizajn miestnosti z farebného skla

mozaikové vitráže v domácom dizajne

Farebné vitráže v interiéri

Okenné vitráže

Farebné sklo v okne je vhodnejšie pre vidiecky dom, zámok. Súhlasíte s tým, že vo viacpodlažnej železobetónovej veži bude taký dizajn niekde na úrovni 10. poschodia vyzerať smiešne, ale taký dizajn urobí súkromný dom viditeľným na pozadí iných podobných. Okná z farebného skla v interiéri ozdobia nielen klasický štýl, ale aj:

 • avantgarda;
 • neoklasicizmus;
 • moderný;
 • art deco.

Anglické, škótske návrhy vidieckych domov úspešne doplnia vitráže. Kvetinové, krajinné pozemky, morské priestory – témy pre zdobenie domov v moderných štýloch.

Súvislý svetelný pás arkýřů vizuálne rozširuje miestnosť a vitráže vo svetlých farbách vytvoria špeciálnu hru svetla. Je ťažké vyzdobiť miestnosť takýmito oknami so závesmi: okná z farebného skla len mierne stlmia jasné denné svetlo a skryjú to, čo sa deje v miestnosti, pred zvedavými očami. Bude zaujímavé pozrieť sa na uzavretú verandu s panoramatickými oknami zdobenými vitrážami, susediaci s domom. Malé kúsky skla vytvoria neopísateľnú atmosféru niečoho tajomného, ​​magického a zároveň útulného..

Ak chcete obnoviť výzdobu starobylého hradu – štýly Tiffany a fixácia vám umožnia zmeniť vidiecky dom na stredoveké obydlie – vitrážové okná s oblúkmi ideálne doplnia štylizáciu nielen interiérovej výzdoby, ale aj exteriér domu.

Dôležité! Stojí za to vyrábať vitráže v miestnostiach, kde nie sú také vysoké požiadavky na osvetlenie. Napríklad v kancelárii bude tma. Potreba namáhať zrak, používať pri práci umelé svetelné zdroje začne byť otravná. A vo svetlej, priestrannej obývačke, spálni takéto okná nespôsobia nepohodlie.

pieskované vitráže v dekore obývačky

Interiér bytu s vitrážou

tavenie farebného skla vo vnútri miestnosti

Interiérový dizajn miestnosti s viacfarebnými vitrážami

klasické vitráže v bytovom štýle

Nezvyčajné vitráže v dizajne bytu

Dvere s vitrážami

Toto je najobľúbenejší spôsob použitia vitráží v interiéri. Interiérové ​​dvere sa stávajú prostriedkom štylizácie, jedinečným dekoratívnym prvkom. Navyše sú spôsobom, ako skryť pred zvedavými pohľadmi, čo sa deje za dverami, napríklad v spálni, škôlke, a zachrániť tak majiteľov pred nutnosťou montovať slepé dvere..

V detskej izbe môže byť kresba na vitráže na dvere pokračovaním rozprávkovej témy zvolenej pre steny: okná princeznovho paláca v detskom dievčati alebo okienko podvodného batyskafu alebo vesmírnej lode v chlapcovej spálni. Avantgardný štýl v izbe tínedžera umožňuje vloženie kúskov farebného skla do dverí usporiadaných v určitom poradí alebo chaoticky.

Dvere s maľbou z farebného skla vyzdobia interiér v klasickom štýle. Správne vybrané pozemky doplnia stredomorské, orientálne návrhy obývačky.

maľované vitráže v domácom dekorácii

Dizajn miestnosti z farebného skla

mozaikové vitráže v interiéri spálne

Farebné vitráže v interiéri

Vitrážový strop

Ak sa pred niekoľkými storočiami na ozdobu vysokých stropov bohatých domov a divadiel často používala sklenená mozaika, teraz je takáto výzdoba opäť populárna, a to nielen pre štylizáciu verejných inštitúcií – reštaurácií, divadiel, sál v hoteloch, ale aj v obytných budovách. budov. Moderné technológie umožňujú bezpečne pripevniť sklenené tabule v akejkoľvek výške. Ak je osvetlenie správne namontované medzi hlavným a zaveseným stropom z farebného skla, efekt bude jednoducho úžasný..

Dôležité! Priehľadné vitráže je možné vyrobiť nie ako celý strop v miestnosti, napríklad v obývacej izbe alebo spálni, ale iba ako časť viacúrovňového stropu – to urobí dojem nie menej.

pieskované vitráže v dizajne miestnosti

Interiér bytu s vitrážou

mozaikové vitrážové okno v bytovom štýle

Interiérový dizajn miestnosti s viacfarebnými vitrážami

klasické vitráže v interiéri obývačky

Nezvyčajné vitráže v dizajne bytu

Dekoratívne vitráže

Interiérové ​​vitráže sa často používajú nie na praktické účely – na zatvorenie okna alebo dverí, ale výlučne na dekoratívne účely. Napríklad panel z farebného skla s nepravidelným tvarom v nástennom výklenku urobí miestnosť útulnejšou, ľahšou. Môžete tiež použiť obrázok malých kúskov skla na vizuálne pridanie svetla do tmavej chodby – stačí umiestniť pár panelov z farebného skla na stenách.

Falošné okná s vložkou z farebného skla budú vyzerať veľkolepo, napríklad v kúpeľni. Okno v tejto miestnosti je novým trendom a jeho absenciu je možné nahradiť imitáciou sklenenej mozaiky. Je nevyhnutné vykonať osvetlenie falošného okna zvnútra, dodá to realistickosť a vitráže sa budú hrať novým spôsobom..

tavenie farebného skla v dizajne spálne

Dizajn miestnosti z farebného skla

klasické vitráže vo výzdobe obývačky

Farebné vitráže v interiéri

V priestrannej obývacej izbe bude mozaikový panel vytvárať dojem slávnosti a lesku. Môže byť umiestnený na jednej zo stien alebo pomocou tejto techniky môžete postaviť priečku, ktorá zónu miestnosti. Bude úspešné použiť také zónovanie obývačky v kombinácii s kuchyňou, ak je celková plocha dostatočná. Časť steny oddeľujúcu obývaciu izbu od chodby môžete nahradiť priečkou z farebného skla.

Dizajnéri odporúčajú takéto priečky ako zjednocujúci prvok dvoch priľahlých miestností – zdá sa, že do seba prechádzajú, pričom zónujú priestor a vyplňujú obe miestnosti svetlom. Keď sa večer rozsvietia žiarovky, vytvorí sa magická atmosféra – z osvetlenej miestnosti okno z farebného skla vrhá svetlo do tmavej oblasti..

maľované vitráže v štýle domu

Interiér bytu s vitrážou

tavenie vitráží v bytovom dizajne

Interiérový dizajn miestnosti s viacfarebnými vitrážami

mozaikové vitráže v štýle miestnosti

Nezvyčajné vitráže v dizajne bytu

Vitráže a nábytok

Nábytok z farebného skla je skvelým riešením pre mnoho štýlov. V kuchyni budú vhodné skrinky s vitrážovými fasádami, v obývacej izbe – vitríny na riad, v spálni, na chodbe – dvere skrinky, šatne. K posuvným šatníkom sa často objednávajú zrkadlové okná z farebného skla alebo pieskovacie okná.

Svetlá obrazovka s vložkami z farebného skla sa môže stať dekoračným prvkom v spálni. Jeho účel je dekoratívnejší, aj keď je schopný sám pokryť časť priestoru v miestnosti, pričom neovplyvňuje osvetlenie skrytej zóny.

Originálna, štýlová – mozaiková stolová doska na malý konferenčný stolík. Poličky do kúpeľne a dvierka skriniek sú ďalšou aplikáciou mozaikovej techniky. Podobné položky slúžia na vytvorenie exkluzivity interiéru..

mozaikové vitráže v interiéri domu

Dizajn miestnosti z farebného skla

klasické vitráže v dekorácii miestnosti

Farebné vitráže v interiéri

Štýlové veci

Vitráže v interiéri nie sú len obrovské okná a dverné vložky. Výzdobu doplnia lampy s mozaikovým tienidlom, boxy, vázy vyrobené touto technikou. Rám rámujúci nástenné zrkadlo oživí malú chodbu, rovnako ako konferenčný stolík z farebného skla v priestrannej hale.

Hlavnou vecou nie je preťaženie priestoru, je lepšie nechať ich tam byť málo, ale stanú sa dizajnovým prvkom, budú s ním farebne kombinované, aby sa nedostali zo všeobecnej dekorácie Domov. Voľba technológie bude závisieť od dizajnu miestnosti: v moderných štýloch špičkovej technológie, minimalizmu a podkrovia by sa nemalo používať klasické okno z farebného skla. To však neznamená, že sklenená mozaika a modernosť sú dve nezlučiteľné veci. Geometrické ozdoby, vhodné pozemky a moderné technológie dekorácie pomôžu vytvoriť neobvyklý a útulný domov, ktorý sa vyznačuje exkluzivitou a originalitou..

50 fotografií nápadov na dizajn bytu s oknami z farebného skla:

mozaika v štýle obývacej izby v štýle vitráže spájanie vitráží na fotografii dekorácie bytu maľované vitráže v interiéri fotografie miestnosti klasické vitráže na obrázku domáceho dizajnu pieskované okno z farebného skla na fotografii výzdoby spálne pieskovanie vitráží na obrázku dizajnu bytu fúzovanie vitráží v interiéri fotografie spálne maľovaný obrázok obývačky v štýle vitráže mozaikové vitrážové okno na fotografii dekorácie miestnosti klasický obraz z farebného skla v domácom štýle klasické vitráže v interiéri bytu foto maľované vitráže na obrázku dizajnu miestnosti fúzovanie vitráží na fotografii domáceho dizajnu pieskované vitráže v interiéri obrázku spálne mozaikové vitrážové okno na obrázku dekorácie obývačky mozaika vitrážové okno v štýle spálne foto pieskované vitráže v dizajne fotografie miestnosti maľované vitráže na obrázku domáceho dekorácie klasický obrázok obývačky v štýle vitráže fúzovanie vitráží v interiéri fotografie bytu pieskované vitráže v interiéri obrázku obývačky mozaikové vitráže v dekore fotografie bytu spájanie obrazu miestnosti v štýle vitráže maľované vitráže na fotografii domáceho dizajnu klasické vitráže na fotografii dizajnu spálne maľované vitráže na obrázku v štýle miestnosti klasické vitráže na fotografii dekorácie spálne natavovanie vitráží vo vnútri obrazu domu pieskované okno z farebného skla na obrázku dekorácie obývačky mozaikové vitráže v štýle fotografie bytu klasické vitráže v interiéri obývačky foto mozaikové vitráže na obrázku domáceho dizajnu zatavenie vitráží na obrázku dekorácie bytu pieskované vitráže v interiéri fotografie miestnosti maľované vitráže na fotografii dizajnu spálne klasický obraz v štýle vitráže spájanie vitráží na obrázku domáceho dekorácie pieskované vitráže v interiéri bytu foto klasické vitráže na obrázku dekorácie bytu fúzujúca domáca fotografia v štýle vitráže pieskovanie vitráží na obrázku dizajnu spálne pieskované vitráže na fotografii dizajnu bytu maľované vitráže v interiéri domu foto klasický obraz spálne v štýle vitráže fúzovanie vitráží na fotografii dizajnu miestnosti klasické vitráže v interiéri bytu obrázok spájanie vitráží na výzdobu fotografie z obývačky maľované vitráže v interiéri obrázku spálne fotografia domáceho štýlu z pieskovaného vitráže klasické vitrážové okno na fotografii dekorácie bytu

Previous Post
Vad ska vara kombinationen av tapeter i vardagsrummet
Next Post
نقوم بتطوير تصميم عملي وأنيق لخروتشوف صغير