15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.bnter.com 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Farebné riešenia v interiéri: tipy, fotografie

Farebná schéma interiéru nie je menej dôležitým detailom ako výber štýlu a materiálov na dekoráciu. Farby sú schopné premeniť miestnosť na nepoznanie, od správneho výberu rozsahu závisí nielen harmónia dekorácie, ale aj nálada ľudí v miestnosti. Pri výbere odtieňov je potrebné vziať do úvahy účel miestnosti a dokonca aj umiestnenie okien – množstvo slnečného svetla výrazne ovplyvňuje vnímanie tónu.

červená farba v dizajne kuchyne

Farebná schéma dizajnu miestnosti

fialová farba v interiéri spálne

Kombinácia bielej a modrej v interiéri

Klasifikácia farieb

Globálne je celé spektrum rozdelené na dve veľké časti – teplú a studenú.

  • Teplá zahŕňa červenú, oranžovú, žltú, purpurovú s prevládajúcou červenou farbou, ako aj všetky deriváty. Niektoré odrody zelene tiež patria do letnej polovice spektra, je ľahké to pochopiť prítomnosťou prímesi žltej. Na miestach, kde je málo prirodzeného svetla, vyberte povrchové úpravy a doplnky v teplom spektre.
  • Za studené sú považované všetky druhy modrej a modrej, tyrkysovej, lilaovej atď. V tomto prípade sa studená skupina najlepšie používa v interiéroch miestností orientovaných na juh. Je v nich vždy veľa svetla a v lete môžu dizajn osviežiť chladné farby. Ale pre severné priestory nemusíte vyberať ako povrchovú úpravu modrú alebo modrú, najmä v kombinácii so snehovo bielou. Táto kombinácia bude pôsobiť bez života..

Je tiež dôležité vedieť o vizuáloch. Letne zafarbené objekty sa vizuálne zdajú byť bližšie na rozdiel od objektov chladného spektra..

zelená farba vo vnútri chodby

Interiér spálne v čiernej a bielej farbe

akvamarínová farba v dizajne obývačky

Spálňa v bielom

Možné kombinácie

Farebnú schému interiéru je možné zvoliť kontrastne, alebo naopak, môžete to urobiť pokojnejšie, jemnejšie. V prvom prípade prevládajú odtiene, harmonicky kombinované, ale súčasne na opačných koncoch spektra, napríklad ružová a tyrkysová, červená so zelenou atď. S jemnou kombináciou sú vybrané farby napríklad z jednej skupiny , niekoľko druhov zelene.

Zvolené kombinácie môžu ovplyvniť vnímanie priestoru. Kontrastné, obzvlášť čiernobiele, miestnosť opticky zmenšia, preto sú vhodné iba pre veľké plochy. Zároveň nie je potrebné vyberať veľa farieb, na pozadie stačia dve alebo tri. Príliš svetlá a pestrá kombinácia rýchlo unaví váš zrak.

hnedá farba v dizajne chodby

Dizajn miestnosti vo svetlých farbách

Použitie odtieňov v dizajne

Pri výbere farebnej schémy je tiež potrebné riadiť sa psychológiou – je známe, že rôzne kombinácie môžu ovplyvniť náladu. Aký vplyv môžu mať rôzne farby.

Červená

Prvé asociácie, ktoré vám prídu na myseľ, sú energia, vášeň, agresia, sila, oheň. Šarlátová je emocionálne veľmi silná, vo veľkých množstvách to nie je vhodné. Najlepšie sa používa ako akcenty – v príslušenstve. Červená je dobrá, keď znamená aktívnu zábavu. Je to vynikajúca voľba pre obývaciu izbu, ale je kontraindikovaná v rekreačnej oblasti a pre deti. Zo všetkých štýlov je šarlátová najlepšia pre avantgardu, ale ani v tomto prípade sa prakticky nepoužíva ako hlavný. Neodporúča sa kombinovať s pomarančom.

smaragdová farba v interiéri spálne

Svetlý dizajn miestnosti

žltá farba v dizajne chodby

Tmavé tóny v interiéri obývačky

žltá

S letom, slnečnými dňami sa spája radosť. Najlepšie sa kombinuje so smaragdom, vyzerá dobre s lila, šedou, modrou, snehovo bielou. Ale so šarlátom alebo mrkvou by sa mal používať mimoriadne opatrne, taký tandem je príliš jasný a aktívny. Zlaté odrody žltej sú vhodné pre akýkoľvek štýl, napriek tomu stojí za to používať jeho čistú odrodu opatrne, jas bude namáhať vaše oči. V obytných budovách a bytoch je lepšie zvoliť mäkšie možnosti – zlaté, okrové.

zelená

Symbolizuje zdravie, život, jar, prírodu ako takú. Má mnoho odrôd, z ktorých každá má svoje vlastné charakteristiky. Najznámejšie sú šalát (zelený s jasnou prímesou žltej), smaragd a akvamarín. Šalát je najviac spojený s ľahkosťou, skoro na jar a bezstarostnou radosťou. Tento jemný odtieň je vhodný pre väčšinu štýlov, ale v tomto prípade by sa malo vyhnúť príliš nasýteným odrodám..

hnedá farba v interiéri kuchyne

Farebné riešenia v interiéri obývačky

zelená v prevedení chodby

Svetlý dizajn spálne

Smaragd

Krásny bohatý tón, pokojný a upokojujúci. Vďaka týmto vlastnostiam sa dobre hodí do priestorov určených na prácu alebo voľný čas – domáca kancelária, knižnica, spálňa. Dobré pre takmer všetky štýly.

Akvamarín

Je bližšie k modrému spektru, pripomína more a chladný vietor. Vzhľadom na očividnú prímes modrej môže spôsobiť ospalú náladu, preto sa musí v kancelárii alebo hale používať veľmi opatrne. Spálňa je však ideálnym miestom pre modrozelenú.

červená farba v interiéri bytu

Kombinácia svetlo zelenej a fialovej v interiéri kuchyne

Modrá a svetlo modrá

Pokojná paleta v prvom rade evokujúca asociácie s oblohou a morom. Modré a modré farby sú vhodné pre rekreačnú oblasť a škôlku. Hodí sa k bielej, jantárovej, medovej, zlatej, oranžovej, smaragdovej, sivej.

Hnedá

Je to symbol zeme a stromov, považuje sa za neutrálny a kombinuje sa takmer so všetkým. Svetlohnedá a béžová sú skvelými kulisami pre akýkoľvek dekor. Nepreháňajte to – taký základ musí byť zriedený nasýtenejšími tónmi, inak hrozí riziko, že sa stane monotónnym, najmä pre béžovú..

modrá farba v dizajne bytu

Béžová farba v interiéri

fialová farba v interiéri obývačky

Svetlý dizajn miestnosti

Fialová

Vytvára mystickú atmosféru, ale veľmi sa neodporúča do bytov, pretože spôsobuje depresívne nálady. Fialovú je potrebné vyberať veľmi opatrne a iba v malých množstvách..

Lilac

Mäkšia možnosť by sa však nemala príliš odnášať. Lilac je vhodný do spální, ale s opatrnosťou by sa mal používať v obývačke, škôlke alebo v kuchyni..

Ružová

Ľahké a jemné, ale niektoré odrody, ako napríklad fuchsie, môžu byť veľmi agresívne. Do obývačky je možné zvoliť žiarivú ružovú, ale pastelové odrody sú vhodné do rekreačnej oblasti a detských izieb. Kombinácia s oranžovou sa veľmi neodporúča, výsledný tandem je príliš jasný a psychedelický.

žltá farba v kuchynskom prevedení

Kombinácia bielej a červenej v interiéri

smaragdová farba v interiéri chodby

Béžová farba v interiéri obývačky

Čierna a biela

Najvšestrannejšie a zároveň kontroverzné duo. Čierna aj snehobiela sú kombinované s akýmikoľvek odtieňmi, ale používajú sa iba ako dodatočné. Čierna ako hlavná je príliš ponurá a depresívna a biela zmení domov na nemocničné oddelenie. Môžete ich použiť aj súčasne, ale je to veľmi riskantný krok. Mali by ste sledovať proporcie a vyhnúť sa pomeru 50/50, vyzerá to príliš ostro.

Je dôležité pochopiť, že asociácie sú veľmi individuálne. Niekto množstvo orgovánov prechádza do melanchólie, ale niekomu sa to naopak bude páčiť. Pri výbere farebnej schémy interiéru bude správne vychádzať nielen zo všeobecne uznávaných kombinačných pravidiel, ale aj z vlastného vkusu a vnímania..

akvamarínová farba v interiéri spálne

Spálňa v jasných farbách

Závislosť na svetovej strane

Ako už bolo uvedené vyššie, výber kombinácií závisí aj od svetového smeru okien. Dôvodom je množstvo prirodzeného svetla, inými slovami, slnečného žiarenia. To výrazne ovplyvňuje fyzický a psychický stav. Tmavé a ponuré byty, kde slnečné lúče prakticky nespadajú, spôsobujú nepohodlie, únavu, ospalosť, sú otočené na západ a sever, na to je potrebné pri výbere farebnej schémy myslieť..

Na severnej strane je vhodná jantárová, medová, červená, broskyňová, zlatá béžová. Tieto farby sú spojené s teplom, ktoré tak chýba, najmä v zime. Tyrkysová, mäta, orgován, sivá, indigo, modrá a biela nie sú najlepšou voľbou, pretože vizuálne urobia interiér ešte chladnejším..

Východné priestory sú vždy dobre osvetlené, najmä ráno. Vo svojom návrhu môžete použiť teplé aj studené farby, ale je dôležité vyhnúť sa bledým pastelovým odtieňom. Vzhľadom na to, že večer na východnej strane nie je slnko, budú vyzerať vyblednuté a špinavé a získajú sivastý vzhľad..

žltá farba v prevedení chodby

Interiér spálne v modrých tónoch

hnedá farba v interiéri obývačky

Spálňa v tmavých farbách

Na južnej strane je vždy veľa slnka, dokonca aj v zime. Je tu vždy teplejšie a teplejšie, takže studené spektrum môže byť skutočnou spásou. Tyrkysová, akvamarínová, mäta v rôznych pomeroch môže vytvárať pocit chladu. Súčasne, ak sú vo východných bytoch vhodnejšie nasýtené farby, potom v južných sa naopak pokúste vybrať pastelové možnosti na dokončenie..

Pre byty s oknami orientovanými na západ sú vhodné teplé farby. Pretože je na západe v priebehu dňa málo svetla, je potrebné vyhnúť sa tmavým farbám, ako aj ružovej a orgovánovej farbe – bez slnka budú pôsobiť sivo a vyblednuto. V krajnom prípade sa pri použití takejto povrchovej úpravy postarajte o vysokokvalitné umelé osvetlenie. Pri dekorácii na západnej strane musíte byť pri výbere farieb veľmi opatrní, pretože najmenší nesprávny výpočet môže zmeniť krásny dizajn na sivý a vyblednutý..

smaragdová farba v dizajne kuchyne

Svetlý interiér miestnosti

fialová farba v dizajne spálne

Svetlo zelená farba v interiéri kuchyne

Oddychová zóna

Pretože je tento priestor určený na spánok a odpočinok počas dňa, farebná schéma interiéru musí zodpovedať danej úlohe. Najlepšie je zvoliť pokojné farby, teplé aj studené. Príliš svetlé farby, rovnako ako čierna a fialová, tu nie sú miesto ani ako doplnky. Nezabudnite venovať pozornosť osvetleniu. Teplé farby sú vhodnejšie na severnej alebo západnej strane, naopak studené farby na juhu..

Pomocou farby môžete nielen opraviť nedokonalosti osvetlenia, ale aj mierne zmeniť vizuálne vnímanie. Svetlé kombinácie miestnosť opticky rozširujú, zatiaľ čo tmavé a sýte ju zmenšujú. Rovnaký efekt s kontrastnými povrchovými úpravami a nábytkom.

modrá farba vo vnútri chodby

Svetlé farby v interiéri miestnosti

Dekorácia do kuchyne

V prvom rade je dôležité pochopiť, akú funkciu okrem varenia má táto miestnosť. Ako často chodíte do kuchyne, varíte doma a pozývate hostí? Je kuchyňa kombinovaná s obývacou izbou alebo je izolovaná? Je to veľké alebo malé? Ďalší dizajn kuchyne závisí od odpovedí na tieto otázky..

V malých kuchyniach je vhodnejšie použiť svetlé kombinácie – vanilka, mlieko, béžová, svetlo šedá, mäta, svetlo ružová atď. Ale vo veľkých miestnostiach a ešte viac v štúdiových apartmánoch môžete použiť jasnejšie a kontrastnejšie možnosti. Ak je kuchynská časť kombinovaná s obývacou izbou, môže s ňou kontrastovať alebo byť v harmónii. Kontrast je vhodný, ak potrebujete vizuálne rozlišovať medzi kuchynským priestorom a obývacou izbou..

akvamarínová farba v dizajne kuchyne

Kombinácia farieb v interiéri spálne

zelená farba v dizajne chodby

Interiér miestnosti je čiernobiely

Výzdoba sály

Najčastejšie je to miestnosť, v ktorej je každý deň strávených veľa času. Večer sa tu stretáva rodina, organizujú sa tu stretnutia s priateľmi a rodinné večere. Z tohto dôvodu je potrebné k výberu palety pristupovať s najväčšou vážnosťou..

  1. V priestranných izbách môžete bezpečne stelesniť akúkoľvek kombináciu. V takej miestnosti môže byť viac ako 3 farby, viac je ťažšie kombinovať navzájom..
  2. Použitie tmavých farieb je vhodné pre hi-tech alebo minimalizmus, ale v klasických interiéroch svetlé farby pôsobia oveľa harmonickejšie.
  3. Ak sú ako základ zvolené svetelné kombinácie, musí sa zriediť jasnými detailmi, aby sa dekorácia osviežila. Môže to byť nábytok, napríklad mrkvová pohovka na pozadí béžových stien alebo príslušenstvo – záclony, vázy, fotografie a obrazy, vankúše, prikrývky atď..

Výzdoba chodby

Chodba je miesto bez okien, takže paleta je tu veľmi obmedzená. Chodba má tiež zriedka pôsobivú veľkosť, takže je najvhodnejšia biela alebo béžová. Ak je to žiaduce, môžete si vybrať azúrovú, zelenú alebo žltú, ale potom by elektrické osvetlenie malo byť bezchybné. V studenom bielom svetle bude jasná paleta pôsobiť tmavšie, zatiaľ čo zlaté žiarovky ich takmer neskreslia..

modrá farba v dizajne spálne

Interiér miestnosti vo svetlých farbách

hnedá farba v interiéri bytu

Spálňa v jasných farbách

žltá farba vo vnútri chodby

Svetlá fialová farba v interiéri kuchyne

Dekorácia do kúpelne

V kúpeľni sa za tradičné považujú snehovo biele, bohaté tyrkysové, azúrové a svetlo modré odrody v rôznych kombináciách. Morská téma a všetko, čo súvisí s vodou, do tejto dekorácie zapadalo najorganickejšie. Môžete si však vybrať originálne riešenie, napríklad kombinovať červenú s bielou. Takáto voľba bude vyzerať štýlovo a neobvykle..

Video: Farebné riešenia v interiéri

50 fotografií príkladov farebných riešení v interiéri bytu:

smaragdová farba v interiéri fotografie chodby modrá farba na obrázkoch kuchynského dizajnu červená farba v dizajne obrázku obývačky fialová farba v interiéri fotografie spálne hnedá farba v dizajne obrázku chodby akvamarínová farba v interiéri fotografie bytu žltá farba v interiéri obrazu na chodbe zelená farba na fotografii kuchynského dizajnu akvamarínová farba v interiéri obrázku chodby smaragdová farba v dizajne fotografie z obývačky červená farba v interiéri obrázku spálne zelená farba v dizajne fotografie bytu modrá farba v interiéri fotografie na chodbe dizajnový obrázok chodby vo fialovej farbe žltá farba v interiéri kuchyne fotografie hnedá farba v dizajne obrázku bytu fialová farba v interiéri fotografie z obývačky modrá farba na obrázku dizajnu spálne žltá farba v interiéri fotografie na chodbe červená farba na obrázku dizajnu kuchyne smaragdová farba v dizajne fotografie bytu hnedá farba v interiéri obrázku obývačky akvamarínová farba v dizajne fotky spálne zelená farba v interiéri obrázku chodby akvamarínová farba v interiéri obrázku spálne žltá farba v dizajne fotografie z obývačky smaragdová farba v dizajne obrázku bytu hnedá farba v interiéri fotografie chodby červená farba v obrázku chodby zelená farba v interiéri kuchyne foto fialová farba v interiéri fotografie bytu žltá farba v dizajne fotky spálne červená farba v interiéri obrázku chodby modrá farba v dizajne obrázku obývačky hnedá farba v interiéri fotografie na chodbe zelená farba v dizajne obrázku bytu smaragdová farba v interiéri obrázku chodby akvamarínová farba v dizajne chodbovej fotografie akvamarínová farba v dizajne obrazu chodby modrá farba v interiéri fotografie z obývačky smaragdová farba v interiéri fotografie spálne dizajnový obrázok chodby zelenej farby obrázok dizajnu hnedej kuchyne žltá farba v interiéri fotografie bytu smaragdová farba v interiéri kuchyne fotografie žltá farba v interiéri fotografie chodby fialová farba v dizajne obrázku chodby akvamarínová farba v dizajne obrázku bytu hnedá farba v interiéri fotografie z obývačky zelená farba v interiéri obrazu na chodbe

Previous Post
Gör-det-själv bardisk för köket från bänkskivan: alternativ, storlekar, steg-för-steg-instruktioner
Next Post
تصميم المطبخ 10 أمتار مربعة: المفهوم والوظيفة وبيئة العمل